На каква възраст трябва да е детето ми за първия си ортодонтски преглед?
Препоръчително е първият ортодонтски преглед да се осъществи след пробива на първите постоянни зъби (6-7 годишна възраст). При някои деца притеснителните признаци са видими още в млечно съзъбие. Такива са проблемите свързани с несъответсвия между двете челюсти. В тези случаи трябва да се потърси навременна ортодонтска помощ.
До каква възраст може да се използват успешно апаратчета?
Така наречените апаратчета се използват в млечно и смесено съзъбие, обикновено до 11-12 годишна възраст. В някои случаи те са само начална фаза на ортодонтското лечение и след това се поставят брекети.
Боли ли ортодонтското лечение?
Самата процедура по залепването и премахването на брекетите е абсолютно безболезнена. Първите няколко дни след поставянето им, пациентите усещат дискомфорт, свързан с преместването на зъбите. Това чувство е значително различно при отделните случаи, а при нужда лесно отшумява след прием на леко обезболяващо средство.
Защо е важно зъбите да са подредени правилно?
Неправилно разположените зъби и челюсти имат доказана директна връзка с повишаване на риска от натрупването на плака и образуването на кариеси, заболявания на венците и темпоромандибуларната става и др. Ортодонтското лечение е не само естетическо, а и функционално, въпреки че красивата усмивка е най-забележимият резултат.
Не съм ли прекалено възрастен за ортодонтско лечение?
Категорично не! Това, може би, е един от най-големите митове свързани с ортодонтията. Няма пределна възраст за провеждане на ортодонтско лечение, а напротив, световните изследвания показват, че 1 на всеки 5 пациента е над 30 години.
Какви са възможностите ми, ако не искам брекетите ми да се виждат?
В днешно време има алтернативи дори за най-притеснителните пациенти. На тях се предлагат лечение с мини брекети (брекети с по-малък размер), естетически брекети (прозрачни), както и единствения напълно невидим вариант - лингвалните брекети (залепват се по вътрешната страна на зъбите).
Колко дълго ще трябва да съм с брекети?
Няма как да се сложи точна продължителност на лечение, което е толкова индивидуално, колкото е ортодонтското. Всичко зависи от конкретния случай и съдействието на пациента, но по-често периода е между година, година и половина.
Ще се преместят ли зъбите ми след като сваля брекетите?
Зъбите са подложени постоянно на различни сили от прилежащите тъкани и навици, за това е изключително важно след премахването на брекетите да има период на задържане на резултата. Това е, така наречения, ретенционен период. През него на пациентите се изработват снемаеми апарати, с които те спят или им се залепват фиксирани ретейнъри по вътрешната повърхност на зъбите. Този период на задържане трябва да продължи не по-малко от 2 години, през които се насрочват периодични посещения в кабинета, за да може ортодонтът да провери за притеснителни признаци и да реагира навреме.
Ще се повредят ли зъбите ми от брекетите?
Няма абсолютно никаква възможност брекетите да увредят емайла или останалите зъбни слоеве. Те са изработени от високотехнологични сплави, които са напълно безвредни и се закрепват за зъбите посредством полимерно лепило. При премахването им, лепилото остава залепено за зъба и се премахва със специални инструменти, които не засягат емайла. Важно е да се знае, че докато трае ортодонтското лечение, пациентите трябва да спазват много добра устна хигиена. Ако не се почистват зъбите добре, венците се възпаляват, а в някои случаи след премахването на брекетите се наблюдават бледи очертания около основата им върху зъбите вследствие на деминерализация.
С кои храни трябва да внимавам докато съм с брекети?
Докато са с брекети, пациентите се съветват да избягват всякакви лепкави ( дъвчащи и желирани бонбони, халва, снаксове, карамел, дъвки) и твърди храни (ядки, препечен хляб, бисквити, пуканки). Всичко трябва да бъде добре нарязано, за да не се налага отхапване, особено при яденето на твърди плодове и зеленчуци като ябълки и моркови. Желателно е зъбите да се почистват след всяко хранене.